A vitrázs függönyök általában az ablakok klasszikus esztétikai kiegészítőiként szolgálnak, de természetesen más, praktikus funkciókat is betöltenek. Ezek a függönytípusok különösen alkalmasak arra, hogy megvédjék otthonunkat a kíváncsi szemektől, a napfénytől és ezzel a melegtől, m fényt engedjenek be a helyiségekbe. Emellett széles kínálatban, számtalan mintával és alapanyaggal állnak rendelkezésre, így könnyen megtalálható a megfelelő stílusú darab bármely lakóhelyiséghez.
Funkciók és használat
A vitrázs függönyök elsősorban fényáteresztő függönyöknek számítanak, hiszen kialakításukból adódóan a sötétítés nem releváns. Gyakran használják azokon a helyeken, ahol fontos a fény beengedése, de a kíváncsi tekintetek kizárása is szükséges. Különösen népszerűek klasszikus, vintage vagy rusztikus berendezésű konyhákban, földszinti lakások nappalijában, ahol a természetes fény alapvető fontosságú, ugyanakkor a privát szféra megőrzése is elengedhetetlen a tulajdonos számára.
Anyagok
A vitrázs függönyök általában könnyű, áttetsző anyagokból készülnek, mint például a klasszikus gépi hímzett és uni (mintanélküli) volie anyagok, a len hatású sablék, de sokszor alkalmazzák az etamin vagy a grenadine alapanyagokat is. Közös tulajdonságuk, hogy vékonyak, rácsszerkezetűek, és alkalmasak arra, hogy a fényt átengedjék, miközben megakadályozzák a belátást. Az etamin egy rácskötésű pamut alapanyag, míg a grenadine ritkaszövésű, vászonkötésű pamutszövet. A volie és a sablé szintén ritkaszövésű poliészter anyag. Utóbbiak nagyon népszerűek, mert egyszerűen, gyorsan tisztíthatók, akár az otthoni mosógépben, illetve vasalni sem kell őket.
Szerelhetőség
A vitrázs függönyök rúdjai általában fémrudak vagy fapálcák, amelyek könnyen, akár házilag is felszerelhetők. A fémrudak feszített, teleszkópos szerkezetűek, míg a fapálcák hagyományosabb megjelenésű, méretre vágott „karnisok”. Ezeket a nyílászáróra, fixen rögzítjük. A függönyök karikával, szalagos kapcsolással vagy ringlikkel rögzíthetők a rudakra, ami egyszerűvé teszi a szerelést. A vitrázs függöny természetéből adódóan könnyű, de nehezebb anyagok esetében a feszített fémrudak használata javasolt, mivel ezek nem hajlanak be a súly alatt.
A vitrázs függönyök szerelése viszonylag egyszerű. A függönyök alsó és felső széle olyan, megfelelő átmérőjű, ún. alagút kiképzésű, melyben a rudak futhatnak. Esetleg riglizett, azaz a függöny anyagában szakszerűen kialakított lyukakban, felfűzve fut a vitrázsrúd. A függönyök felső szélén gyakran fodrot is kialakítanak, amely további esztétikai értéket ad a függönynek.
Vízszintes és függőleges irány
A vitrázs függönyök függőleges és vízszintes kivitelben is készíthetők. A függőleges függönyök a legelterjedtebbek, mivel könnyen, akadálytalanul és az ablak teljes magasságában telepíthetők. A vízszintes függönyök az ablak alsó részét takarják, így a felső részen közvetlenül áramolhat be a fény, míg az alsó részen védve leszünk a kíváncsi tekintetek elől. Ezek különösen földszinti vagy félemeleti helyiségek ablakainál hasznosak.
Stílusok és minták
A vitrázs függönyök széles stílus- és mintaválasztékban kaphatók. Hagyományos, népművészeti, modern, virágmintás, mesefigurás, kockás/csíkos stílusokban és persze minta nélküli változatban is elérhetőek. A színek között megtalálható az optikai fehér, a tört fehér, a különböző föld színek, valamint a fehér alapon színes minták is.
Ezek a függönyök nemcsak praktikusak, hanem esztétikailag is hozzájárulnak az élettérhez, szépek, igényes, sőt „takaros” hatást keltenek, könnyen beilleszthetők bármilyen lakberendezési stílusba. A vitrázs függönyök multifunkcionális eszközök, amelyek nemcsak a fényáteresztést és a privát szféra megőrzését segítik, hanem hozzájárulnak a helyiségek esztétikai megjelenéséhez is, pl. egy konyhának meghatározó vintage, vagy rusztikus hangulatot adhatnak. Könnyen szerelhetők, széles anyag- és stílusválasztékban kaphatók, és mindennapi használatban kiválóan alkalmazhatók.
