„Ha valaki megkérdezné, miért szeretem a munkámat, azt felelném: a függönyvarrás Budapest otthonaiban számomra nem csak szakma, hanem szenvedély. Vállalkozóként nap mint nap abban segítek ügyfeleimnek, hogy lakásukba olyan szép függöny kerüljön, amely tökéletesen illik hozzájuk. Ebben a beszámolóban végigkalauzollak azon az úton, amelyen egy egyedi függöny – például egy elegáns nappali függöny – megszületik a felméréstől az anyagválasztáson, szabáson és varráson át egészen a telepítésig.
Helyszíni felmérés – az első lépés a tökéletes függöny felé
Minden projekt egy személyes találkozóval indul. Ilyenkor ellátogatok az ügyfél otthonába, hogy felmérjem a helyszínt és meghallgassam az elképzeléseit. A pontos méretvétel kulcsfontosságú: lemérem az ablakok és falak méretét, a karnisok helyét, sőt figyelembe veszem az olyan praktikus részleteket is, mint egy kiálló radiátor az ablak alatt vagy a karnis felfúrásának lehetősége. Ezek az apróságok a későbbiekben óriási különbséget jelenthetnek. Fontos számomra az is, hogy megismerjem a lakás stílusát és az ügyfél igényeit, hiszen egy jól megválasztott nappali függöny a szoba hangulatát is meghatározza. A helyszíni felmérés végére nem csak pontos méretekkel távozom, hanem egy tiszta képpel is arról, hogy milyen függönyt álmodott meg a megrendelő.
Anyagválasztás – fényáteresztő függöny vagy drapéria?
A következő fázis az anyagok és a design megtervezése. Itt válik igazán izgalmassá a folyamat, hiszen rengeteg gyönyörű textil közül választhatunk. Gyakran viszek magammal anyagmintákat – különféle fényáteresztő függöny anyagokat (voile, sablé stb.) és vastagabb sötétítőket, drapériákat – hogy együtt találjuk meg a tökéletes kombinációt. Van, aki a könnyed, légies hatást kedveli, ilyenkor egy világos fényáteresztő függönyt ajánlok, ami nappal átengedi a fényt, de diszkréten takar.
Mások a klasszikus eleganciára szavaznak: nekik egy elegáns, nehéz drapériát készítek, amely összehúzva meghitté és intimmé teszi a teret. Gyakori választás: nappalra egy lágy esésű fényáteresztő függöny, mögé pedig egy sötétebb drapéria az esti privát szférához. A döntésnél nem csak az esztétikum számít, hanem a praktikum is – megbeszéljük a moshatóságot, tartósságot, és hogy milyen karnis vagy sín illik az anyaghoz. Célom, hogy az ügyfelem végig úgy érezze: személyre szabott megoldást kap, és a végeredmény egy igazán szép függöny lesz, ami tökéletesen passzol az otthonához.
Szabás – precizitás centiméterre pontosan
Amint megvan a kiválasztott anyag, kezdetét veszi a szabás a műhelyemben. Itt már egy kicsit magam vagyok a függöny és a centiméterszalag társaságában. Az előzetesen lemért adatok alapján szabom ki az anyagot, ügyelve minden centire. Figyelembe veszem a varrásráhagyásokat és a minták illesztését is, ha szükséges. Egy nappali függöny esetében fontos, hogy bőven legyen anyag a szép redőzéshez – általában a karnis szélességének minimum másfélszeresével, de inkább kétszeresével számolok, hogy a kész függöny elegánsan hullámzó legyen. Ha földig érő függönyt készítek, mindig hagyok 1-2 centi “légteret” alul, hogy a textil ne törjön meg a padlón és ne koszolódjon. Hiszen a jó szabás fél siker – ezen nem érdemes spórolni az időt.
Varrás – a függöny lelke készül
A szabott anyagdarabok a varrógépem mellett sorakoznak, én pedig nekilátok a varrásnak. Itt kel életre a függöny: összevarrom a paneleket, elkészítem az oldalsó szegéseket és az alját, majd felvarrom a behúzószalagot a tetejére – a kívánt stílusban. Imádom hallgatni a varrógép egyenletes kattogását, ahogy centiről centire haladok az anyagon. Gyakran eszembe jut, milyen izgalmas, hogy egy lapos textildarabból a kezeim alatt térbeli drapéria lesz, ami majd otthonok dísze lehet. Minden egyes öltésnél arra gondolok, hogy vajon hol fog állni a lakásban ez a nappali függöny, és milyen boldogan húzza majd el az ügyfél reggelente, amikor kinéz az ablakon. A varrás végére kialakul a kész függöny: a fényáteresztő függöny könnyed hullámokban omlik alá, a sötétítő drapéria pedig gazdagon redőzött, elegáns megjelenésű. Mielőtt teljesen elkészülök, még egyszer alaposan átnézem az összes varratot, kiszedem a jelölő cérnákat, és szükség esetén óvatosan kivasalom a függönyt, hogy makulátlanul kerüljön az ablakra.
Telepítés – a szép függöny helyére kerül
Elérkeztünk a folyamat legörömtelibb részéhez: a kész függöny felszerelése az otthonban. Újra kiszállok az ügyfélhez – sokszor izgatottan nyitnak ajtót, hiszen alig várják, hogy lássák a végeredményt. Ha szükséges, felszerelem a karnist vagy sínrendszert, majd óvatos mozdulatokkal felakasztom a függönyt. Ilyenkor mindig megdobban a szívem: látni, ahogy a textil tökéletesen illeszkedik az ablakra, és beteljesíti a szoba hangulatát – felemelő érzés. Beállítom a ráncokat, ellenőrzöm, hogy könnyen mozgatható-e a függöny, és hogy az esése valóban olyan-e, amilyet megálmodtunk. Amikor a napsugár átszűrődik a fényáteresztő függönyön, vagy a nehéz drapéria keretbe foglalja az ablakot, mosolyogva nézünk össze az ügyféllel. Ez az a pillanat, amikor a lakberendezés igazán személyessé válik – az otthon egyedi dísze született meg a közös munkánkból. Végül átbeszéljük a teendőket (hogyan kell kezelni, tisztítani a függönyt), de gyakran még ott maradok egy percig gyönyörködni a látványban. Büszkeséggel tölt el, hogy a függönyvarrás Budapest városában ennyi örömet okozhat: egy jól elkészített nappali függöny nem csupán dekoráció, hanem a mindennapok része. Amikor becsukom magam mögött az ajtót, tudom, hogy megint gazdagabb lett egy otthon egy szép függönnyel, és ez az érzés visz előre minden egyes nap a munkámban.”